Kolon Filtreleme ve Sıralama Nasıl Yapılır?

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı


Kolon Filtreleme İşlemleri Nasıl Yapılır?


1-) Uygulamaya giriş yapalım, düzenleme yapacağımız fiyat penceresini açalım. (Sadece fiyat penceresi değil, portföy alanındaki kolonlarda da değişiklikler yapabilirsiniz.) Biz örnek olması adına BİST-30 fiyat penceresi açıyoruz. (Görsel 1.1)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.12-) Aşağıda sarı kutu içerisinde gösterilen çubuklar kolonların boyutunu ayarlamak için kullanılıyor. Eğer kolonları genişletmek isterseniz bu çubuklara sol click ile basılı tutara sağa doğru genişletip sola doğru daraltabilirsiniz. 
(Görsel 1.2)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.2


3-) Bunun dışında kolonların yerini değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Örneğin "Son" kolonunu en sağda görmek istiyor olabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için "Son" başlığına mouse ile sol click'e basılı tutarak en sağa(ya da almak istediğiniz alana) sürükleyeceksiniz. (Görsel 1.3)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.34-) Şimdi kolon filtreleme konusuna geçelim. Aşağıda sarı ok ile gösterilen üç yatay çizgi butonuna basalım. Bu buton kolon filtreleme penceresini açacak bize. 
(Görsel 1.4)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.4
5-) Yukarıda anlatılan butona bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Hangisinin ne anlama geldiğini açıklayalım. (Görsel 1.5)

Kolon Seçimi: Yeni kolon eklemek/ilgili kolanları silmek/değiştirmek gibi işlemleri yapabileceğimiz seçenektir.
Kolonu Sabitle (Sola/Sağa Sabitle - Sabitleme): Burada kolonu örneğin sola sabitle dediğimizde en solda sabit durur, bu ayarı "sabitleme" olarak değiştirmediğiniz sürece kolonun yeri değiştirilemez. "sabitleme" işaretliyken ise kolonun yeri değiştirilebilir.
Kolonu Otomatik Boyutlandır: Kolonun başlığı ve altındaki verilerin okunacağı şekilde ilgili kolonun otomatik boyutlandırılması anlamına gelir.
Tüm Kolonları Otomatik Boyutlandır: Kolonun başlığı ve altındaki verilerin okunacağı şekilde sadece ilgili kolonun değil fiyat penceresindeki tüm kolonların otomatik boyutlandırılması anlamına gelir.
Kolonları Sıfırla: Bu seçeneğe tıklarsak kolonlar üzerindeki yaptığımız boyutlandırmaların hepsi sıfırlanır. Boyut ayarlamalarını sıfırlamak için kullanılır.

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.56-) Kolon Seçimi seçeneğini ayrıca açıklayalım. Kolon Seçimi seçeneğine tıkladığımızda karşımıza. aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Burada yeşil tik ile işaretli olanlar pencerede var olan kolonları ifade etmektedir. Alttaki yeşil tik olmayanlar (Açılış/Yüksek/Düşük vs) fiyat penceresinde olmayan kolonları ifade etmektedir. Biz kolonları değiştirmek istersek bu alandan yapacağız. Çıkarmak istediğimiz kolonları yeşil tiklerine tıkladığımızda yeşil tikler kaybolacaktır haliyle fiyat penceresinden bu kolonlar cıkacaktır. Alttaki tik olmayanlara da tıkladığımızda onlar yeşil tikli hale dönüşecektir.  (Görsel 1.6)


Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.6
7-) Biz burada örnek olarak aşağıda ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere Sembol/Son/%Fark/Yüksek/Düşük olarak ayarlayacağız. Ayrıca "Kolon Filtresi" alanından aradığımız bir kolon varsa da ismini girerek kolayca bulabiliriz. (Görsel 1.7)

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.78-)  Burada ayrıca aşağıda sarı kutu ile gösterilen alandan kolonların sıralamasını da değiştirebiliriz. Yani örneğin biz sembol'den(hisse'den) sonra direkt olarak %Fark kolonu gelsin istiyorsak fiyat penceresinde, aşağıda bahsettiğimiz ikona sol click ile basılı tutarak yukarıya doğru (sembolün altına) taşıyabiliriz. Tüm kolonlar için sıralama ile ilgili bu işlemleri yapabilirsiniz. (Görsel 1.8)

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.89-) Tüm işlemlerimizi bitirip "Tamam"a bastığımızda fiyat penceresi istediğimiz kolon ayarlarıyla karşımıza gelecektir. (Görsel 1.9)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.9
10-) Şimdi diğer bir alanın anlatımına geçelim. Aşağıda sarı kutu ile gösterilen "Filtre" butonuna tıklayalım. (Görsel 1.10)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.1011-) Karşımıza aşağıdaki gibi bir alan açılacaktır.  Bu alan ne işe yarar öncelikle onu açıklayalım. Bu filtre alanında bir işlem yapıp uygula dediğimizde yaptığımız işlemle ilgili kolonu bize filtreliyor. Daha anlaşılır olması adına örnekle açıklayalım. %Fark kolonunda bu filtre alanına girdik diyelim. Ben BİST30'daki hisselerin %fark değişimlerinden 0,0dan büyük olanları yani bugun + olanları görmek istiyorum diyelim. 
(Görsel 1.11)

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.11

12-) Eşittir seçili olan alanı açıp, büyüktür olarak değiştirelim.(Görsel 1.12)

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.1213-) Büyüktür'ü seçtikten sonra da fiyat alanına 0,0 yazalım. Bunun anlamı 0,0 dan büyük tüm hisseleri göster diyoruz uygulamaya. Yani pozitif hisseleri görmek istediğimizi belirtiyoruz. Daha sonra Uygula diyelim.(Görsel 1.13)

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.1314-)  Bu işlemi yaptıktan sonra fiyat penceremizde otomatik olarak 0,0'dan büyük olan yani pozitif olan hisseler gözükecektir. Buranın en önemli özelliği ise canlı olmasıdır. Yani şuanda aşağıda görmüş olduğunuz 5 hisse (ARCLK, BIMAS, KCHOL, TUPRS, VESTL) gözüküyor, çünkü işlemi yaptığım an bunlar pozitifti. Ancak birkaç dakika sonra farz edelim ki TUPRS negatife döndü yani 0,0dan kücük hale geldi o zaman fiyat penceresinden otomatik kaybolacaktır.  Ya da aksine BİST 30'da işlemi yaptığımız an %fark değeri 0,0'dan küçük olan(negatif olan) bir hisse birkaç dakika sonra pozitife döndüğünde fiyat penceresine girecektir. Böylelikle siz en güncel veriler ile fiyat penceresini takip edebiliyor olacaksınız.
(Görsel 1.14)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.1415-) Son olarak aşağıdaki sarı kutu ile gösterilen alanı da açıklayalım. Bu alanda da kolonların filtreleme işlemi yapılmaktadır. Gördüğünüz üzere fiyat penceresindeki kolonlar mavi tik ile işaretli bir şekilde karşımızdadır. Çıkarmak istediğiniz kolon var ise tik işaretini kaldırıp çıkarabilirsiniz. (Görsel 1.15)

Matriks Web Trader Kolon Filtre Ekranı
Görsel 1.1516-) Ek bir bilgi olarak şunu da belirtelim; Kolonların isimlerine mouse > sol click ile tıkladığımızda otomatik olarak düşükten yükseğe doğru sıralanır. Ya da tekrar tıkladığınızda yüksektek düşüğe doğru sıralanır. Ve yine veriler canlı olduğu için değişim oldukca sıra değişir. Biz aşağıdaki ekran görüntüsünde sarı ile gösterilen alanda %fark kolonunu düşükten yükseğe doğru sıraladık.(Görsel 1.16)

Matriks Web Trader Fiyat Penceresi
Görsel 1.16


Yorumlar